flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
10
quantity
Product details
Category
JFA ELECTRONICS K1200BLACK Acqua Universal Long Range Control Range 1,200 Meters Water Proof Black Remote Black || FEATURES : Brand : JFA Electronics || Model: Acqua 1200 Black || Manufacturer Part Number : K1200BLACK || Silicone keys with high resistance, engraved in low relief; Ergonomic design; Slim central and ultra-sensitive receiver. || || SPECIFICATIONS : - Color; Black || - Ergonomic design || - 4' Range || RECEIVER UNIT Operating voltage: 9V to 16V RECEIVER UNIT Stand-by consumption: 13mA RECEIVER UNIT Reverse polarity protection: YES TRANSMITTER UNIT Battery model: A23 - 12V TRANSMITTER UNIT Operating frequency: 433.92MHz TRANSMITTER UNIT Reverse polarity protection: NO TRANSMITTER UNIT Radiated power (3 meter): 0.808mW TRANSMITTER UNIT Modulation: ASK || The Acqua 1200 Universal Control is a automotive long distance sound control with water resistance designed to provide a unique user experience for events and everyday life. || A feature of the Acqua 1200 Universal Control is that in addition to being water resistant, it can command players from up to 1200 meters in an open area, being the largest reach on the market. || Another point is that it has two operating modes: memory mode, which comprises pre-registered devices; and the learn mode, which allows it to be encoded from the player’s original infrared (IR) control.
  • SPECIFICATIONS : - Color; Black || - Ergonomic design || - 4' Range || RECEIVER UNIT Operating voltage: 9V to 16V RECEIVER UNIT Stand-by consumption: 13mA RECEIVER UNIT Reverse polarity protection: YES TRANSMITTER UNIT Battery model: A23 - 12V TRANSMITTER UNIT Operating frequency: 433.92MHz TRANSMITTER UNIT Reverse polarity protection: NO TRANSMITTER UNIT Radiated power (3 meter): 0.808mW TRANSMITTER UNIT Modulation: ASK